s
 

 

 

 

Sports Activities (2018-2019)

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT /GAME

NAME ON THE TOURNAMENT/SPORT

,DATE & VENUE

 

POSITION HELD

1

P.ISHA KUTTI

II BA (HIS)

 

 

KABADDI

 

 

 

   KAMARAJ  COLLEGE ,THOTHUKUDI

ON

SEP 14,15,16. 2018

(MS UNIVERSITY INTER-COLEGIATE ZONAL MATCH)

III PLACE

2

S.PREMA

II M.COM

III PLACE

3

V.SARANYA

I B.COM

III PLACE

4

M.SUDHA

II B.SC (CHEM)

III PLACE

 

 

 

 

5

B.THANGA MARI

II BA (HIS)

III PLACE

6

A.ANUSHIYA

II M.SC (MAT)

III PLACE

7

G.GAYATHRI

I BA (HIS)

III PLACE

8

M.RADHIKA

III B.SC (PHY)

III PLACE

9

S.SATHYA BAMA

I BA (HIS)

III PLACE

10

K.KARTHIKA

II B.COM

III PLACE

11

P.ATHI LAKSHMI

II B.COM

III PLACE

12

K.PONSELVI

II BA (HIS)

III PLACE

 

 

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT /GAME

NAME OF THE TOURNAMENT /SPORT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

M.PRATHIBA

III BA(ENG)

 

 

VOLLEY BALL

 

 

 

 

 

ST.MARY’S COLLEGE ,THOTHUKUDI ON OCT 3,,4,5.2018 (MS UNIVERSITY INTER – COLLEGIATE ZONAL MATCH)                       

PARTICIPATION

2

S.SANTHANA MARI

III BA (HIS)

PARTICIPATION

3

L.VETHA RANI

III BA (ENG)

PARTICIPATION

4

F.PRAFULA

II MA(TAM)

PARTICIPATION

5

P.JEYA PARVATHI

II MA (ECO)

PARTICIPATION

6

S.PERATCHI THANGAM

II M.SC (CHEM)

PARTICIPATION

7

S.MALAVIKA

I BA (HIS)

PARTICIPATION

8

A.AANANTHA SELVI

III BA (ECO)

PARTICIPATION

9

I.KARTHIKA

I B.SC (MAT)

PARTICIPATION

10

I.SHILPA MARY

II B.COM

PARTICIPATION

11

M.MANISHA

II B.COM

PARTICIPATION

12

T.RAMA LAKSHMI

I BA (HIS)

PARTICIPATION

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/ GAME

NAME OF THE TOURNAMENT/SPORT,DATE  &VENUE

POSITION HELD

1

J.JOSE

II BA (ENG)

 

 

 

BASKET BALL

                

 

SRI PARASAKTHI COLLEGE,KUTTRALAM ON SEP 6,7,2018 (MS UNIVERSITY INTER-COLLEGIATE ZONAL MATCH)

 

 

 

 

PARTICIPATION

2

S.JEYA NIVETHA

II B.SC (MAT)

3

J.ESTHER RANI

II B.SC (MAT)

4

M.PRATHIBA

III BA (ENG)

5

M. RAMADEVI

III BA (HIS)

6

S.K.MONISHA

III BA (ENG)

7

S.SANTHANAMARI

III BA (HIS)

8

L.VETHA RANI

III BA (HIS)

9

S.TAMIL SELVI

III BA (ENG)

10

L.MARAGATHA VENI

I BA (ENG)

11

M.ANBARASI

II BA (ENG)

12

A.VAISHNAVI

I BA (ENG)

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT/SPORT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

C.SUBA

II B.SC (ZOO)

 

 

 

 

 

FOOT BALL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MSU SPORTS GROUND ON SEP 18,19,20.2018 (MS UNIVERSITY INTER-COLLEGIATE ZONAL MATCH)

 

 

 

 

 

 

 

III PLACE

 

 

 

 

2

S.RAMYA

II B.SC (ZOO)

3

P.JEYA SELVI

I BA (HIS)

4

A.MARIAMMAL

I BA (ECO)

5

R.RAJESHWARI

I B.COM

6

E.PRIYA

PH.D

7

M.RAMA DEVI

III BA (HIS)

8

V.PAVEENA

I MSW (SOC WORK)

9

K.VAITHEESHWARI

II B.SC (PHY)

10

R.GAYATHRI

I B.SC (ZOO)

11

S.KRISHNAMMAL

III BA (HIS)

12

MANI MAGALA

II BA (SOC)

13

G.SETHU RANI

II BA (SOC)

14

C.SEETHA LAKSHMI

II B.SC (MAT)

15

R.MUTHU MARI

II B.SC (GEO)

16

M.MALATHI

II B.SC (ZOO)

17

M.GOWSALYA

II BA (SOC)

18

S.KALAI MATHU

II B.COM

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT/SPORT,DATE& VENUE

POSITION HELD

1

P.ATHI LAKSHMI

II B.COM

 

 

 

BALL BADMINTON

 

 

 

APC COLLEGE,THOTHUKUDI ON SEP10,11,12.2018 (MS UNIVERSITY INTER-COLLEGIATE ZONAL MATCH )

 

 

 

PARTICIPATION

2

S.PAUL KINCY

I B.SC (MAT)

3

E.SALOMEIN MARY

I.B.SC (CHEM)

4

M.SNEHA

I B.SC (PHY)

5

P.SANGEETHA

I B.SC (PHY)

6

S.ARUL JENIS

I B.SC (MAT)

7

L.MAHA LAKSHMI

I B.SC (MAT

8

J.SAHAYA SNEHA

I BA (JMC)

9

T.JASMINE BENNITA

I B.SC (CHEM)

 

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT / GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

M.RAMA DEVI

III BA (HIS)

 

 

 

HAND BALL

 

 

 

APC COLLEGE,THOTHUKUDI  ON SEP 10,11,12 . 2018  (MS UNIVERSITY INTER-COLLEGIATE ZONAL MATCH )

 

 

 

PARTICIPATION

2

J.JOSE

II BA (ENG)

3

M.PRATHIBA

III BA (ENG)

4

M.PRAFULA

II MA (TAM)

5

S.JEYA NIVETHA

II B.SC (MAT)

6

L.VETHA RANI

III BA (ENG)

7

S.SANTHANA MARI

III BA (HIS)

8

S.MALINI

III BA (HIS)

9

R.ANITHA

II B.COM

10

L.MAHESWARI

I BA (HIS)

11

J.ESTHER RANI

II B.SC (MAT)

 

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

S.MALINI

IIIBA (HIS)

 

 

 

 

 

HOCKEY

 

 

 

 

 

 

STC COLLEGE,PALAI ON OCT 9,10 .2018 (MS UNIVERSITY INTER – COLLEGIATE ZONAL MATCH )

 

 

 

 

 

I PLACE

2

R.ANITHA

II B.COM

3

D.NIGETHA

II B.COM

4

G.BHARATHI

II B.COM

5

M.RANI

II B.COM

6

L.MAHESWARI

I BA (HIS)

7

S.SUGANYA

I B.SC (MAT)

8

P.PATTATHI

I BA (ECO)

9

B.AKILA

I BA (ECO)

10

M.SATHYA

II B.SC (CHEM)

11

P.ALAGAMMAL

II B.COM

12

D.ABINAYA

II B.SC (CHEM)

13

C.THIRU MALAI SELVI

II B.SC (ZOO)

14

S.PAVITHRA

II B.SC

15

A.AKSHAYA

I BA (TAM)

16

THANA LAKSHMI

I BA (HIS)

17

N.DIVYA

II BA (TAM)

18

G.MALINI

III BA (SOC)

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

S.FAMITHA BANU

II MA (ENG)

 

CHESS

 

DPES MS UNIVERSITY ON AUG 13,14 .2018

 

PARTICIPATION

2

M.SHANMUGA RAJAM

I M.SC (MAT)

3

KALISHWARI

III B.SC (MAT)

4

POULIN ANUSHA

III B.SC (MAT)

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

P.ATHI LAKSHMI

II B.COM

SHUTTLE BADMINTON

 

ST.MARY’S COLLEGE,THOTHUKUDI ON OCT 3,4,5 .2018

PARTICIPATION

2

SELVA GOMATHI

III BA (ENG)

3

MONISHA

III BA (ENG)

4

M.MALINI

III BA (HIS)

5

A.ANUSIYA

III BA (JMC)

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

J.JOSE

II BA (ENG)

ATHLETICS
(L.J,J.T)

 

 

 

 

ANNA STADIUM,PALAI  ON OCT 24,25,26 .2018 (MS UNIVERSITY INTER-COLLEGIATE ANNUAL ATHLETIC MEET 2018-19)

 

 

 

 

PARTICIPATION

2

M.PRATHIBA

III BA (ENG)

ATHLETICS
(200M,4*100M)

PARTICIPATION

3

S.SANTHANA MARI

III BA (HIS)

ATHLETICS
(S.P)

PARTICIPATION

4

R.RAJESHWARI

I B.COM

ATHLETICS
(400M,10000M)

4TH PLACE

5

R.ANITHA

II B.COM

ATHLETICS
(1500M,5000M)

PARTICIPATION

6

R.GAYATHRI

I B.SC (ZOO)

ATHLETICS
(100M HUR,T.J)

3RD PLACE

7

I.GEETHA

II B.SC (C.S)

ATHLETICS
(H.J,HEPTA)

PARTICIPATION

8

B.ISHA KUTTI

II BA (HIS)

ATHLETICS
(100M HUR,100M)

PARTICIPATION

9

G.KANAGA SELVI

M.PHIL

ATHLETICS
(S.P,J.T )

6TH PLACE

10

S.MALAVIKA

I BA (HIS)

ATHLETICS
(D.T)

PARTICIPATION

11

S.PREMA

II M.COM

ATHLETICS
(D.T)

PARTICIPATION

12

M.RADHIKA

III B.SC (PHY)

ATHLETICS
(100M,200M)

PARTICIPATION

13

M.RAMA DEVI

III BA (HIS)

ATHLETICS
(100M HUR )

PARTICIPATION

14

N.SANKARESWARI

I M.COM

ATHLETICS
(L.J,H.J)

PARTICIPATION

15

V.SARANYA

I B.COM

ATHLETICS
(400M,T.J)

PARTICIPATION

16

M.SUDHA

II B.SC (CHEM)

ATHLETICS
(10000M,HALF MARATHON)

4TH PLACE

17

S.SUGANYA

I B.SC (MAT)

ATHLETICS
(800M,1500M)

PARTICIPATION

18

P.SUGIRTHA SELVI

II BA (SOC)

ATHLETICS
(5000M)

12TH PLACE

19

S.SATHYA BAMA

I BA (HIS)

ATHLETICS
(400M HUR)

PARTICIPATION

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYER

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT ,DATE& VENUE

POSITION HELD

1

J.JOSE

II BA (ENG)

BASKET BALL

NOORU ISLAM CENTER FOR EDUCATION,KANNIYAKUMARI

PARTICIPATION

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

M.PRATHIBA

III BA (ENG)

 

VOLLEY BALL

 

AIU SOUTH ZONE VOLLEY BALL TOURNAMENT

 

PARTICIPATION
                           

2

S.SANTHANA MARI

III BA (HIS)

3

P.ISHA KUTTI

II BA (HIS)

 

KABADDI

 

AIU SOUTH ZONE KABADDI TOURNAMENT

 

PARTICIPATION

4

S.PREMA

II M.COM

5

J.JOSE

II BA (ENG)

BASKET BALL

AIU SOUTH ZONE BASKET BALL TOURNAMENT(WCC COLLEGE ,NAGERCOIL ON 20.10.2018)

PARTICIPATION

6

S.MALINI

III BA (HIS)

 

 

HOCKEY

 

 

 

AIU SOUTH ZONE HOCKEY TOURNAMENT(ALAGAPPA UNIVERSITY,KARRAIKUDI ON NOV 28.11.18-2.12.18)

 

 

 

PARTICIPATION

7

R.ANITHA

II B.COM

8

M.RANI

II B.COM

9

G.BHARATHI

II B.COM

10

L.MAHESWARI

I BA (HIS)

11

P.PATTATHI

I BA (ECO)

12

S.SUGANYA

I B.SC (MAT)

13

S.FAMITHA BANU

II MA (ENG)

CHESS

AIU SOUTH ZONE CHESS TOURNAMENT(VEL’S ENGINEERING TEC COLLEGE,CHENNAI

 

PARTICIPATION

14

S.RAMYA

II B.SC (ZOO)

 

FOOT BALL

 

 

 

AIU SOUTH ZONE FOOT BALL TOURNAMENT ( SATHYA BAMA INSTITUTE OF SCIENCE & TEC,CHENNAI ON 12.10.18-15.10.18)

 

 

PARTICIPATION

15

P.JEYA  LAKSHMI

I BA (HIS)

16

R.GAYATHRI

I B.SC (ZOO)

17

M.RAMA DEVI

III BA (HIS)

HAND BALL

AIU SOUTH ZONE HAND BALL TOURNAMENT(PAVAI ENGINEERING COLLEGE,NAMMAKAL)

 

PARTICIPATION

 

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

P.ISHA KUTTI

II BA (HIS)

 

 

 

KABADDI

 

 

V.O.C STADIUM,TIRUNELVELI ON 26.11.18(ISHA GRAMA URCHAVA KABADDI ASSOCIATION DISTRICT LEVEL KABADDI WOMEN TOURNAMENT)

 

 

III PLACE RS.2000 CASH AWARD AND TROPHY

2

A.ANUSHIYA

II M.SC (MAT)

3

S.PREMA

II M.COM

4

B.THANGA MARI

II BA (HIS)

5

M.SUDHA

II B.SC (CHEM)

6

V.SARANYA

I B.COM

7

G.GAYATHRI

I BA (HIS)

8

S.SATHYA BAMA

I BA (HIS)

9

SIVA SAKTHI

I M.SC (BOT)

10

M.RADHIKA

III B.SC (PHY)

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT& YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT ,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

A.ANUSHIYA

II M.SC (MAT)

KABADDI

 

 

 

AWARD – 2018 LION’S CLUB OF TIRUNELVELI,GREEN CITY AND TEAM TRUST(VIJAYA GARDEN ,NEW BUS STAND ON 08.12.2018)

STATE KABADDI PLAYER

2

P.ISHA KUTTI

II BA (HIS)

KABADDI

UNIVERSITY KABADDI PLAYER

3

M.PRATHIBA

III BA (ENG)

VOLLEY BALL

UNIVERSITY VOLLEY BALL  PLAYER

4

S.MALINI

III BA (HIS)

HOCKEY

UNIVERSITY HOCKEY PLAYER

5

J.JOSE

II BA (ENG)

BASKET BALL

UNIVERSITY BASKET BALL PLAYER

6

M.MALINI

III BA (TAM)

ATHLETICS

ATHLETE

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

P.ISHA KUTTI

II BA (HIS)

KABADDI

 

STATE LEVEL FEDLIGHT WOMENS KABADDI TOURNAMENT ( BEST CAPTAIN AWARD (A.ANUSHIYA) BEST ALL – ROUNDER            ( P.ISHA KUTTY)

 

 

II PLACE AND RS.3000 CASH AWARD TPT TROPHY

 

 

2

A.ANUSHIYA

II M.SC(MAT)

 

3

S.PREMA

II M.COM

 

4

B.THANGA MARI

II BA (HIS)

 

5

M.SUDHA

II B.SC (CHEM)

 

6

V.SARANYA

I B.COM

 

7

G.GAYATHRI

I BA (HIS)

 

8

S.SATHYA BAMA

I BA (HIS)

 

9

SIVA SAKTHI

I M.SC (BOT)

 

10

M.RADHIKA

III B.SC (PHY)

 

 

 

S.NO

NAME  OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT ,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

A.ANUSHIYA

II M.SC (MAT)

 

KABADDI

 

THALAMUTHU NAGAR ,THOTHUKUDI ON 25.11.18,26.11.18

BEST CAPTAIN

BEST ALL-ROUNDER

2

P.ISHA KUTTI

II BA (HIS)

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT / GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE& VENUE

POSITION HELD

1

A.ANUSHIYA

II M.SC(MAT)

 

 

KABADDI

 

 

TOWN POLICE STATION PONGAL COMPETITION DISTRICT KABADDI TOURNAMENT(PALAYA PETTAI ON 11.1.19)

 

 

I PRIZE WINNER& TROPHY

2

S.PREMA

II M.COM

3

P.ISHA KUTTI

II BA(HIS)

4

M.SUDHA

II B.SC(CHEM)

5

V.SARANYA

I B.COM

6

B.THANGA MARI

II BA (HIS)

7

M.RADHIKA

III B.SC (PHY)

8

K.KARTHIKA

II B.COM

9

G.GAYATHRI

I BA (HIS)

10

S.SATHYA BAMA

I BA (HIS)

11

B.MARIAMMAL

II BA (HIS)

12

K.SANGEETHA

I B.SC(GEO)

 

 

S.NO

NAME OF THE             PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/
GAME

NAME OF THE TOURNAMENT, DATE&
VENUE

POSITION HELD

1

M.PRATHIBA

III BA (ENG)

VOLLEY BALL

DISTRICT
VOLLEYBALL
TOURNAMENT(VALLIYOOR
MATCH ON 26.01.2019)

 

 

I PRIZE WINNER & TROPHY

2

L.VETHA RANI

III BA (ENG)

3

S.SANTHANAMARI

III BA (HIS)

4

M.PRAFULA

II MA (TAM)

5

P.JEYA PARVATHI

II MA (ECO)

6

S.PERATCHI THANGAM

II M.SC(CHEM)

7

S.MALAVIKA

I BA (HIS)

8

I.SHILPA MERY

II B.COM

9

T.RAMA LAKSHMI

I BA (HIS)

 

 

S.NO

NAME OF THE ATHLETE

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

M.MALINI

III BA (TAM)

ATHLETICS
(MARATHON)

YOK MARATHON COMPETITION ( NATTUR ON 06.01.19)

AWARD,6TH PLACE,MEDAL & RS.750 CASH AWARD

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

M.PRATHIBA

II BA(ENG)

 

 

VOLLEY BALL

 

 

DISTRICT LEVEL VOLLEY BALL TOURNAMENT (VALLIYOOR ON 26.01.2019)

 

 

II PLACE & CASH AWARD RS.3,000

2

L.VETHA RANI

III BA (ENG)

3

S.SANTHANA MARI

III BA (HIS)

4

M.PRAFULA

II MA (TAM)

5

P.JEYA PARVATHI

II MA (ECO)

6

S.PERATCHI THANGAM

II M.SC (CHEM)

7

S.MALAVIKA

I BA (HIS)

8

I.SHILPA MARY

II B.COM

9

T.RAMA LAKSHMI

I BA (HIS)

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

M.PRATHIBA

III BA (ENG)

 

 

VOLLEY BALL

 

 

PINK VOLLEY BALL DISTRICT LEVEL VOLLEY BALL TOURNAMENT(VOC STADIUM ,PAALAI.ON JAN 13,14,15.2019

 

 

PARTICIPATION

2

L.VETHA RANI

III BA (ENG)

3

S.SANTHANA MARI

III BA (HIS)

4

M.PRAFULA

II MA  (TAM)

5

P.JEYA PARVATHI

II MA (ECO)

6

S.PERATCHI THANGAM

II M.SC (CHEM)

7

S.MALAVIKA

I BA (HIS)

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

M.PRATHIBA

III BA (ENG)

 

 

VOLLEY BALL

 

 

CHIEF MINISTER TROPHY 2018-19(ANNA STADIUM,PAALAI ON 28.01.19,29.01.19)

 

 

II PLACE AND CASH AWARD RS.9000

2

L.VETHA RANI

III BA (ENG)

3

S.SANTHANA MARI

III BA (HIS)

4

S.MALAVIKA

I BA (HIS)

5

T.RAMA LAKSHMI

I BA (HIS)

6

S.MALINI

I B.COM

7

I.SHILPA MARY

II B.COM

8

KAUSALYA

I BA (ENG)

9

GOWSALYA

I B.COM

10

S.JEYA NIVETHA

II B.SC (MAT)

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

M.PRATHIBA

III BA (ENG)

 

VOLLEY BALL

 

STATE LEVEL SELECTION FOR VOLLEY BALL TOURNAMENT

 

PARTICIPATION

2

L.VETHA RANI

III BA (ENG)

3

S.SANTHANA MARI

III BA(HIS)

4

S.MALAVIKA

I BA (HIS)

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

V.SARANYA

I B.COM

 

 

KABADDI

 

 

STATE LEVEL SELCTION FOR KABADDI TOURNAMENT

 

 

PARTICIPATION

2

P.ISHA KUTTI

II BA (HIS)

3

M.SUDHA

II B.SC (CHEM)

4

B.THANGA MARI

II BA (HIS)

5

P.ATHI LAKSHMI

II B.COM

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

P.ISHA KUTTI

II BA (HIS)

 

 

 

KABADDI

 

 

 

CHIEF MINISTER TROPHY 2018-19 (VOC STADIUM ,PAALAI ON 28.01.19,29.01.19)

 

 

 

I PLACE AND CASH AWARD RS.12000

2

S.PREMA

II M.COM

3

V.SARANYA

I B.COM

4

M.SUDHA

II B.SC (CHEM)

5

B.THANGA MARI

II BA (HIS)

6

A.ANUSHIYA

II M.SC (MAT)

7

G.GAYATHRI

I BA (HIS)

8

K.KARTHIKA

II B.COM

9

P.ATHI LAKSHMI

II B.COM

10

K.PONSELVI

II BA (HIS)

11

B.MARIAMMAL

II BA (HIS)

12

K.SANGEETHA

I B.SC (GEO)

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

A.ANUSHIYA

II M.SC (MAT)

 

KABADDI

 

DISTRICT LEVEL,M.D.T HINDY HR.SEC.SCHOOL.TVL.(STATE LEVEL)

 

PARTICIPATION

2

S.PREMA

II M.COM

3

G.GAYATHRI

I BA (HIS)

4

K.KARTHIGA

II B.COM

5

M.SUDHA

II B.SC (CHEM)

6

V.SARANYA

I B.COM

 

 


S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

P.ISHA KUTTI

II BA (HIS)

 

 

 

KABADDI

 

 

 

EINSTEIN COLLEGE TROPHY FOR 2018-19( EINSTEIN COLLEGE  OF ENGINEERING ON FEB 1,2,3.2019)

 

 

 

I PLACE AND CASH AWARD RS.3,000

2

S.PREMA

II M.COM

3

V.SARANYA

I B.COM

4

M.SUDHA

II B.SC (CHEM)

5

B.THANGA MARI

II BA (HIS)

6

A.ANUSHIYA

II M.SC (MAT)

7

G.GAYATHRI

I BA (HIS)

8

K.KARTHIKA

II B.COM

9

P.ATHI LAKSHMI

II B.COM

10

K.PONSELVI

II BA (HIS)

11

B.MARIAMMAL

II BA (HIS)

12

K.SANGEETHA

I B.SC (GEO)

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

P.ISHA KUTTI

II BA (HIS)

 

KABADDI

 

OPEN AND LOCAL MATCH(KEELA KALLUVUR ON28.01.19

 

III PLACE AND CASH AWARD RS.7,500

2

S.PREMA

II M.COM

3

V.SARANYA

I B.COM

4

B.THANGA MARI

II BA (HIS)

5

P.ATHI LAKSHMI

II B.COM

6

A.ANUSHIYA

II M.SC (MAT)

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

M.PRATHIBA

III BA (ENG)

 

 

VOLLEY BALL

 

 

EINSTEIN COLLEGE TROPHY FOR 2018-19 (EINSTEIN COLLEGE OF ENGINEERING ON FEB 1,2,3.2019 )

 

 

PARTICIPATION

2

L.VETHA RANI

III BA (ENG)

3

S.SANTHANA MARI

III BA (HIS)

4

S.MALAVIKA

I BA (HIS)

5

T.RAMA LAKSHMI

I BA (HIS)

6

S.MALINI

I B.COM

7

I.SHILPA MARY

II B.COM

8

KAUSALYA

I BA (ENG)

9

GOWSALYA

I B.COM

10

M.PRAFULA

II MA (TAM)

11

P.JEYA PARVATHI

II MA (ECO)

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THETOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITON HELD

1

P.ISHA KUTTI

II BA (HIS)

KABADDI

EINSTEIN COLLEGE TROPHY FOR 2018-19

BEST PLAYER AWARD

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

A.ANUSHIYA

II M.SC(MAT)

 

 

KABADDI

 

 

 

SENIOR STATE LEVEL MATCH (THIRU CHENKODU,NAMAKKAL ON 18.01.19,19.01.19)

 

 

 

PARTICIPATION

 

2

S.PREMA

II M.COM

3

K.KARTHIKA

II B.COM

4

G.GAYATHRI

I BA (HIS)

5

M.SUDHA

II B.SC(CHEM)

6

V.SARANYA

I B.COM

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE  TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

S.JEYA NIVETHA

II B.SC(MAT)

 

 

 

BASKET BALL

 

 

 

 

 

 

EINSTEIN COLLEGE TROPHY FOR 2018-19(EINSTEIN COLLEGE OF ENGINEERING ON FEB 1,2,3.2019

 

 

 

II PLACE AND CASH AWARD RS.3,000 & T-SHIRT

2

S.SUGANYA

I B.SC (MAT)

3

J.JOSE

II BA (ENG)

4

M.PRAFULA

II MA (TAM)

5

M.PRATHIBA

III BA (ENG)

6

S.PAVITHRA

II B.SC (ZOO)

7

J.ESTHER RANI

IIB.SC (MAT)

8

C.SUBA

II B.SC (ZOO)

9

G.POOJA

I HRD

10

K.S.SANGA MITHRA

I BA (ECO)

11

M.RAMA DEVI

III BA (HIS)

12

R.GAYATHRI

I B.SC (ZOO)

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

R.SUDALI

II BA (TAM)

 

 

 

KHO-KHO

 

 

 

EINSTEIN COLLEGE TRPTHY 2018-19 ( EINSTEIN COLLEGE OF ENGINEERING ON FEB 1,2,3.2019 )

 

 

 

PARTICIPATION

2

P.ISHA KUTTI

II BA (HIS)

3

R.GAYATHRI

I B.SC(ZOO)

4

M.SUDHA

II B.SC (CHEM)

5

V.SARANYA

I B.COM

6

S.RANJITHA

I BA (HIS)

7

R.RAJESHWARI

I B.COM

8

M.PRATHIBA

III BA (ENG)

9

S.SUGANYA

IB.SC (MAT)

10

P.SUGIRTHA SELVI

II BA (SOC)

11

A.MARIAMMAL

I BA (ECO)

12

M.KARPAGA VALLI

I B.SC (BOT)

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

S.MALAVIKA

I BA (HIS)

 

 

 

THROW BALL

 

 

 

EINSTEIN COLLEGE TROPHY 2018-19 (EINSTEIN COLLEGE OF ENGINEERING ON FEB 1,2,3.2019)

 

 

 

PARTICIPATION

2

J.JOSE

II BA (ENG)

3

S.SANTHANA MARI

III BA (HIS)

4

L.VETHA RANI

III BA (ENG)

5

S.PREMA

II M.COM

6

A.MARIAMMAL

I BA (ECO)

7

S.JEYA NIVETHA

II B.SC (MAT)

8

R.ANITHA

II B.COM

9

P.JEYA PARVATHI

II MA (ECO)

10

R.AJITHA

I BA (TAM)

11

M.KRISHNA VENI

II BA (TAM)

12

M.RAMA DEVI

III BA (HIS)

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

M.PRATHIBA

III BA (ENG)

 

 

VOLLEY BALL

 

 

LOCAL & OPEN MATCH (ST.JOSEPH COLLEGE OF EDUCATION ON 07/02/2019)

 

 

II PLACE ,TROPHY AND CASH AWARD RS.1,000

 

2

L.VETHA RANI

III BA (ENG)

3

S.SANTHANA MARI

III BA (HIS)

4

M.PRAFULA

II MA (TAM)

5

P.JEYA PARVATHI

II MA (ECO)

6

S.PERATCHI THANGAM

II M.SC (CHEM)

7

S.MALAVIKA

I BA (HIS)

8

I.SHILPA MARY

II B.COM

9

S.MALINI

I B.COM

10

KAUSALYA

I BA (ENG)

11

GOWSALYA

I B.COM

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

M.PRATHIBA

III BA (ENG)

 

 

VOLLEY BALL

 

 

 

 

LOCAL & OPEN MATCH (STATE LEVEL VOLLEY BALL TOURNAMENT)
MADDATHUR ON 09/02/19

 

 

 

II PLACE,TROPHY AND CASH AWARD RS.4,000

 

 

2

L.VETHA RANI

III BA (ENG)

3

S.SANTHANA MARI

III BA (HIS)

4

M.PRAFULA

II MA (TAM)

5

P.JEYA PARVATHI

II MA (ECO)

6

S.PERATCHI THANGAM

II M.SC (CHEM)

7

S.MALAVIKA

I BA (HIS)

8

I.SHILPA MARY

II B.COM

 

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

A.ANUSHIYA

IIM.SC           ( MAT)

 

 

KABADDI

 

 

CM TROPHY (STATE LEVEL KABADDI TOURNAMENT -2019) NAMAKKAL ON 22,23,24,25.FEB.2019

 

 

PARTICIPATION

2

P.ISHA KUTTI

II BA (HIS)

3

V.SARANYA

I B.COM

4

P.ATHI LAKSHMI

II B.COM

5

B.THANGA MARI

II BA (HIS)

6

M.SUDHA

II B.SC (CHEM)

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNA MENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

L.VETHA RANI

III BA (ENG)

VOLLEY BALL

NEHRU STADIUM ON 22,23,24,25.FEB.2019(STATE LEVEL VOLLEY BALL TOURNAMENT)

PARTICIPATION

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

A.ANUSHIYA

II M.SC (MAT)

 

 

KABADDI

 

 

SENIOR STATE SELECTION -2019 (THIRUCHENKODU ON)

 

 

PARTICIPATION

2

S.PREMA

II M.COM

3

K.KARTHIKA

II B.COM

4

V.SARANYA

I B.COM

5

M.SUDHA

II B.SC (CHEM)

6

G.GAYATHRI

I BA (HIS)

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT,DATE & VENUE

POSITION HELD

1

M.PRATHIBA

IIIBA (ENG)

 

 

 

 

VOLLEY BALL

 

 

 

 

OPEN & LOCAL MATCH WOMEN VOLLEY BALL TOURNAMENT ( THIRUVALLUVAR STADIUM ON 10/03/19 IN VALLIYOOR)

 

 

 

 

FIFTH PLACE

2

L.VETHA RANI

III BA (ENG)

3

S.SANTHANA MARI

III BA (HIS)

4

M.PRAFULA

II MA (TAM)

5

P.JEYA PARVATHI

II MA (ECO)

6

S.PERATCHI THANGAM

II M.SC (CHEM)

7

I.SHILPA MARY

II B.COM

8

S.MALINI

I B.COM

9

M.KAUSALYA

I BA (ENG)

10

S.GOWSALYA

I B.COM

 

 

 

S.NO

NAME OF THE PLAYERS

DEPT & YEAR

EVENT/GAME

NAME OF THE TOURNAMENT ,DATE & VENUE

POSITION  HELD

1

P.ISHA KUTTI

II BA (HIS)

KABADDI

 

WOMENS DAY AWARD 2019-2020 SPONSORED BY MR.THIRU MALAI MURUGAN ,LIONS CLUB OF TIRUNELVELI.(RANI ANNA GOVT COLLEGE FOR WOMEN ON 08/03/19)

 

 

BEST PLAYER AWARD

2

S.PREMA

II M.COM

KABADDI

3

M.PRATHIBA

III BA (ENG)

VOLLEY BALL

4

J.JOSE

II BA (ENG)

BASKET BALL

5

M.RAMA DEVI

III BA (HIS)

HAND  BALL

6

M.MALINI

III BA (TAM)

ATHLETICS

7

R.GAYATHRI

I B.SC (ZOO)

FOOT BALL

 

List of University Players(2018-19)

S.No

NAME OF THE PLAYERS

DEPARTMENT

GAME/EVENT

1

M. PRATHIBA

III BA(ENG)

VOLLEY BALL

2

S. SANTHANA MARI

III BA(HIS)

VOLLEY BALL

3

P. ISHA KUTTY

II BA(HIS)

KABADDI

4

S. PREMA

II M.COM

KABADDI

5

J. JOSE

II BA(ENG)

BASKET BALL

6

S. MALINI

III BA(HIS)

HOCKEY

7

R. ANITHA

II B.COM

HOCKEY

8

M. RANI

II B.COM

HOCKEY

9

G. BHARATHI

II B.COM

HOCKEY

10

L. MAHESWARI

I BA(HIS)

HOCKEY

11

P. PATTATHI

I BA(EC0)

HOCKEY

12

S. SUGANYA

I B.SC(MAT)

HOCKEY

13

S. FAMITHA BANU

II MA(ENG)

CHESS

14

S. RAMYA

II B.SC(ZOO)

FOOTBALL

15

R. GAYATHRI

I B.SC(Z00)

FOOTBALL

16

P.JEYA SELVI

I BA(HIS)

FOOT BALL

17

M.RAMA EVI

III BA(HIS)

HAND BALL

 

 

 

 

 

 

   
Home     |     About Rani Anna     |     Academics     |     Courses     |     Admissions     |     Academics     |     Gallery     |     Alumni     |     Contact Us    |     Sitemap
© 2010 Rani Anna, Tirunelveli, Tamilnadu, India. All Rights Reserved.